A /me és /do helyes használata

Állapot
A témához nem lehet hozzászólni, mert le van zárva.

Insigne

Veterán
Játékos
Üzenetek:240
Sziasztok.
Egyre több helyen látom azt, hogy nincs mindenki tisztában a /me és /do-val.
Szeretném azokat a személyeket kijavítani, és SEGÍTENI NEKIK hogy hogyan is használják ezt a két alapvető parancsot.

/me
A karaktered cselekedetei, érzései.

Példa 1:
/ me előveszi a pénztárcáját.
*** XY előveszi a pénztárcáját.
Példa 2:
/ me letört. Nincs kedve semmihez.
*** XY letört. Nincs kedve semmihez.

/do
Minden olyan történés, cselekedet, aminek nincs köze a karakteredhez. Akár kérdéseket is lehet feltenni, amire scriptileg nem kapsz választ.

HELYES PÉLDÁK

Példa 1:
/do Mennyi XY pulzusa?
*** Mennyi XY pulzusa? [XY]

/do 75.
*** 75. [XY]


példa 2:
/do A szoba illatos.
*** A szoba illatos. [XY]


HELYTELEN PÉLDÁK

Példa 1:
/do beveri a fejét
*** beveri a fejét. [XY]
Példa 2:
/do 1 kötés, 2 kötés, kész
*** 1 kötés, 2 kötés, kész [XY]

CREDIT: @JamesW
 

popek

Fékezhetetlen
Játékos
Üzenetek:655
Dexter Sosa
A beveri a fejés résznél kicsit elvesztem, mert nem látom benne a hibát pedig nem ma kezdtem RP-zni.
Most ezt me-be kéne írnom mert akarom, hogy beverjem a fejem? Vagy overall fölösleges kiírni?
"Minden olyan történés, cselekedet, aminek nincs köze a karakteredhez." Az öltések száma vagy a pulzusom nem a karakterhez kapcsolódik?
Nem teljesen jött át. De lehet csak fáradt vagyok.
 

my soul is dying

Lelkes Pötyögtető
Játékos
Üzenetek:73
Aha! Szóval a /do (beveri a fejét) a kormányba, elered az orra vére <- egy esetleges balesetnél vagy gáncsolás következtében igazából /me mivel cselekedet?
Elnézést, de nekem sem tiszta így hajnal 3 kor..

+1 husom
 

Levosz

Lelkes Pötyögtető
Játékos
Üzenetek:70
Bobson Dugnutt
A helytelen /do-t egyáltalán nem értem. A karakterem egy ütközésnél direkt akarja beverni a fejét? 2013 óta RP-zek azaz játszok RP szervereken és eddig sosem találkoztam ilyennel. a /me 2. példáját sem értem. Direkt valaki szomorú/boldog? Bárcsak így működne, hogy kedvemre lehetek vidám vagy letört. Szeretnék még a /do 1. példájához is mondani valamit. Ha elmondtad, hogy a /do-nak nincs köze a karakterhez akkor a pulzus mihez tartozik?
 

Insigne

Veterán
Játékos
Üzenetek:240
Idézet tőle: husom:
A beveri a fejés résznél kicsit elvesztem, mert nem látom benne a hibát pedig nem ma kezdtem RP-zni.
Most ezt me-be kéne írnom mert akarom, hogy beverjem a fejem? Vagy overall fölösleges kiírni?
"Minden olyan történés, cselekedet, aminek nincs köze a karakteredhez." Az öltések száma vagy a pulzusom nem a karakterhez kapcsolódik?
Nem teljesen jött át. De lehet csak fáradt vagyok.
/do - Akár kérdéseket is lehet feltenni

A fej beveréses részhez pedig:
Minden olyan történés, cselekedet, aminek nincs köze a karakteredhez


Idézet tőle: Levosz:
A helytelen /do-t egyáltalán nem értem. A karakterem egy ütközésnél direkt akarja beverni a fejét? 2013 óta RP-zek azaz játszok RP szervereken és eddig sosem találkoztam ilyennel. a /me 2. példáját sem értem. Direkt valaki szomorú/boldog? Bárcsak így működne, hogy kedvemre lehetek vidám vagy letört. Szeretnék még a /do 1. példájához is mondani valamit. Ha elmondtad, hogy a /do-nak nincs köze a karakterhez akkor a pulzus mihez tartozik?

Nincs olyan hogy direkt vagy indirekt cselekvés.

/do - Akár kérdéseket is lehet feltenni
 

Levosz

Lelkes Pötyögtető
Játékos
Üzenetek:70
Bobson Dugnutt
Bocsáss meg, de ezt a választ egyáltalán nem tudom értelmezni. A direkt vagy indirekt cselekvést végképp nem tudom értelmezni. Nekem az jött le, hogy a karakterem nem csinál semmit direkt és hagyja, hogy a szerencse vagy a sors tegyen helyette mindent?

A /do beveri a fejét továbbra is a karaktereddel történik így a /do-s példádnak semmilyen értelme nincsen, legalábbis szerintem.
 

my soul is dying

Lelkes Pötyögtető
Játékos
Üzenetek:73
Szerintem te kissé rosszul látod a dolgokat, a /me -t egy parancsként kell kezelni semmi más.. Egyszerű a képlet.
/.me cselekvés, a karaktered cselekvése, semmi több. Pl: /me megfogja a poharat, /me elveszi a kulcsokat az asztalról...
( olyan nincs, hogy /me beveri a fejét, csak ha szándékosan akarod /me vérzik )

/do. /do történés, legyen akár a karival történt dolog, pl elesik, vérzik, /do leejti a fentebb említett poharat /do kilöttyen a víz, ( amit nem szándékosan csinál, hanem történik legyen az külső behatás következménye .. Ezentúl a Do a világban történő dolgokat is lefedi, /do  esik az eső, /do felrobbant az autó.
Pluszban. /do szomorú (/do nevet  itt lehet me is, függ a szituációtól, hogy szándékosan nevetsz ki valamit, vagy azért nevet a karaktered mert azt váltotta ki belőle az adott szitu.)

Én így tanutam, és máshogyan még sosem láttam /me eltörik a lába-rpt..
 

adampai

Újonc
Játékos
Üzenetek:11
Nincs köze a karakteredhez = A karaktered nem befolyásolhatja
Például a pulzusát, azért ahhoz elég durva Wim Hof karaktert kell alakítsunk, hogy közel legyünk hozzá :)
Az pedig, hogy a szoba illatos, nem is feltétlen szükséges használni, hiszen egy "/me telefújja a szobát illatosítóval." után egyértelmű, hogy illatos lesz. Ez olyan, hogy ha "/me kezébe veszi a poharat." után sem írod azt, hogy "/do kezében pohár" (mert ha igen, akkor nagyon nagy bajok és félreértések vannak)
Ez pedig, hogy a /me csak DIREKT cselekvés ez annyira helytelen, hogy felnevettem így hajnalok hajnalán ezen.
Tulajdonképpen mivel nincs /ame a szerveren, így a karaktered külső leírása is mehet /me-be. Kérlek felejtsétek el azt, hogy /me-be csak DIREKT (ilyen nem is létezik) cselekvést lehet írni, mert nem így van.
Érdemes volt áthozni ide egyébként @Insigne, kutyát nem fogja érdekelni sajnos.
 

Dorinna

Veterán
Very Important Person
Üzenetek:259
Pamela
Nem érzem megfelelőnek a példákat. Aki 8-10 éve RPzik, tudja, hogy hogyan állja meg a helyét, ahogy azt is, hogy a SAMP-on és az MTA-n felnőtt játékosok máshogy RPznek.

Ahogy a gondolatok RPje, úgy az sem állja meg a helyét, amit te példának hoztál.
[quote author=undefined]Példa 2:
/ me letört. Nincs kedve semmihez.
*** XY letört. Nincs kedve semmihez.[/quote]

/ me-ben minden olyan láthatatlan cselekedet megállja a helyét, amit a karakter szándékosan csinál.

/ me forgatja a szemeit.
/ me a elveszi a poharat, majd beleiszik.
/ me leül a székre és keresztbeteszi a lábait.
/ me felnevet.
/ me helyeslően bólint.

Helytelen:

/ me elgondolkozik azon, hogy ma mit evett. (Ez milyen hatással van a körülötte lévő emberekre?)
/ me beveri a fejét a kormányba. (Szándékosan cselekszi a karakter?)
/ me leül. (Nem feltétlen helytelen, de mivel látható cselekvés, fölösleges RPzni.)
/ me körülnéz, majd elszalad. (Elszalad? látható cselekvés.)
/ me belép a városháza ajtaján. (Látható cselekvés...)


TÖRTÉNÉSEK, azaz a /do

/do beveri a fejét a kormányba. (Nem szándékosan cselekszed, tehát a karaktereddel történik.)
/do az asztalon lévő poharak üresek.
/do a kocsi ajtaján egy X jel van belevésve.
/do XY(saját karaktered neve) arcán egy mély, vérző seb látható.
/do látszólag szomorú.

Helytelen:

/do eszébe jut valami. (Ennek helyes megfelelője: /do látszik rajta, hogy eszébe jut valami)
/do XY és XY már találkoztak egyszer a városházán, onnan ismerik egymást. (Ez mégis milyen történés? Ennek mi köze van a körülötte lévő embereknek?)
/do XY nem kedveli XY-t. (Jó, de ez mutatkozzon meg IC a mimikákban, a beszéd stílusban.)
/do örül XY boldogságának. (Helyes: /do látszik rajta, hogy őszintén örül)


... és vannak, amikor vegyíteni érdemes a kettőt.

/ me kiissza a pohárból az üdítőt.
/do a pohár üres.

/ me XY szemébe néz.
/do XY szemei szép mélybarnák.

/ me beleír egy nevet a homokba.
/do a homokban YX név látható.

/ me beleugrik a tócsába.
/do a cipője szinte azonnal átázik és sáros lesz.

Mielőtt valaki tanítaná RPzni a nagy közönséget, nem ártana utána nézni pár dolognak. Egyéb szerveken ezért szól az admin, hogy helytelenül használod.
Persze az évek során változik az RP és a megfelelő használatok, amikhez a legjobb, ha rugalmasan viszonyulsz, különben foghatod a fejed még jópárszor a jövőben.
 

adampai

Újonc
Játékos
Üzenetek:11
Nem, soha nem érdemes vegyíteni a kettőt mert hányok tőle, undorodom tőle, és jobb helyeken kiröhögnek ha ilyet csinálsz. Egyébként teljesen felesleges ezen vitatkozni, mert a "8-10 éve rpzők" olyanok mint az OFF média kommentszekcióban a boomerek, akik nem képesek elfogadni és felfogni, hogy ahogy telik az idő változnak a dolgok, és ez az rp-ben is így van. Ez a leírás egyébként LS-RP fórumon is megtalálható hasonló formákban, de nyilván mi beszélünk hülyeséget.
Na, további szép estét/reggelt, meg jó játékot a szerveren.
 
B

botosjeti

Vendég
Vendég
Idézet tőle: adampai:
Nem, soha nem érdemes vegyíteni a kettőt mert hányok tőle, undorodom tőle, és jobb helyeken kiröhögnek ha ilyet csinálsz. Egyébként teljesen felesleges ezen vitatkozni, mert a "8-10 éve rpzők" olyanok mint az OFF média kommentszekcióban a boomerek, akik nem képesek elfogadni és felfogni, hogy ahogy telik az idő változnak a dolgok, és ez az rp-ben is így van. Ez a leírás egyébként LS-RP fórumon is megtalálható hasonló formákban, de nyilván mi beszélünk hülyeséget.
Na, további szép estét/reggelt, meg jó játékot a szerveren.

Az LS-RP egy másik szerver, nem összekeverendő ezzel a szerverrel, a két szerver teljesen más rendszerre alapul. Inkább úgy mondom hogy az amerikai és magyar RP szerverek teljesen eltérőek, ahogy a nyelvhasználat is. Míg a magyar nyelvben nagyon szépen ki tudod magad fejezni, úgy is mondják hogy "szájba rágósan" addig az angol ennél sokkal rövidebb, tartalmatlanabb.
 
J

joseph

Vendég
Vendég
Hiába érvelnek adampaiék normális emberek módjára, képtelenek vagytok elfogadni, hogy igazuk van.
 

Levosz

Lelkes Pötyögtető
Játékos
Üzenetek:70
Bobson Dugnutt
Az egy dolog, ha te hánysz a vegyített RP-től de engem sosem röhögtek ki, ha vegyítettem a kettőt és én sem röhögtem ki másokat. Az RP-t meg aki még SAMP-on és MTA-n megtanulta a maga módján azzal sincs semmilyen gond mivel továbbra is RP.
 
Állapot
A témához nem lehet hozzászólni, mert le van zárva.

Kinézet személyre szabása

Top Alsó